Rotační tváření plastů

Rotační tváření plastů (Rotomolding) je poměrně specifická technologie výroby bezešvých dutých plastových výrobků, mezi které patří plastové jímky, plastové septiky a plastové nádrže na vodu.

Výrobní postup má čtyři části:

  1. Plnění formy práškovým materiálem

  2. Ohřívání formy v peci za současného otáčení kolem dvou os

  3. Chlazení formy proudem vzduchu

  4. Vyjmutí hotového výrobku

 

rotacni_tvareni_plastu

 

Do uzavíratelné kovové formy se nasype plastový prášek (např. PE, PP, PA, PCA). Následně se forma se dopraví do ohřívací pece, kde se otáčí ve dvou osách. Prášek se postupně nataví na ohřátou stěnu formy, a tím vytvoří její vnitřní otisk. V další fázi se forma ochladí proudem vzduchu, případně vodní mlhou nebo sprchou. Po vychladnutí se forma otevře a vyjme se hotový výrobek. 

Výrobek bývá většinou navržen jako jednolitý bez jakýchkoliv švů. Výhodou výrobků je jejich snadná opravitelnost - používané plasty se dají svařovat. Při vlastním procesu tvorby výrobku ve formě je důležité dobře nastavit rychlosti otáčení kolem os, aby došlo ke správnému a rovnoměrnému rozložení roztaveného plastového prášku a jeho zatečení do všech částí formy. Regulováním pohybu formy lze také omezeně docílit místního zesílení tloušťky stěny.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.